نقشه سایت چیست ?

این سوالی است که هر مدیر سایت تازه کاری بعد از راه اندازی سایت خود با آن مواجه می شود ، همان گونه که در مطلب گذشته ” فایل روبات تکست چیست و چگونه ساخته می شود؟ ” بحث شد که فایل روبوت تکست برای جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به بخش های از سایت است که ما مایل هستیم آن بخش های دیده نشوند ، اما نقشه سایت برعکس این فایل به موتورهای جستجو اعلام می کند در سایت شما چه مطالبی در چه آدرس های وجود دارد که باعث افزایش سئو سایت شما می شود این نقشه به موتور های جستجو کمک می کند تا سایت شما را بهتر ببینند و از تغییراتی مثل ایجاد مطلب جدید ، تغییرات درمطالب گذشته شما آگاه شوند که در نتیجه به بهتر و سریع تر ایندکس مطالب سایت شما کمک کند و درصد سئو سایتان بالا خواهد رفت.

نقشه سایت که با پسوند XML (زبان نشانه گذاری قابل توسعه) مشخص می شود در اصل یک فایل متنی است که در آن آدرس های سایت شما قرار به صورت کامل قرارگرفته شد است .  در نقشه سایت تاریخ ایجاد هر آدرس ، درصد اهمیت ، به روز رسانی ها و . .. نیز ثبت می شود.

یک نقشه استاندار سایت به صورت نیز است :

نقشه سایت استاندارد

همان طور که ملاحظه می کنیددر در نقشه بالا آدرسص سایت ، فید ، دسته بندی ، تگ ها و مطالب و … ذکر شدده است که یک سری تک هم به آن اضافه شده است که در زیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت :

  • urlset = برای شروع و پایان ازاین تگ در نقشه سایت استفاده میشود.
  • url = محتوای لینک هر صفحه در این برچسب قرار می گیرد
  • loc = آدرس هر صفحه از سایت را در نقشه سایت مشخص می کند.
  • lastmod = تاریخ ایجاد یا اعمال تغییرات مشخص می شود.
  • changefreq = این برچشب حدود تغییرات آدرس را تعیین می کند.

تذکر :

  1. دره نقشه سایت ممکن است تگ priority نیز وجود داشته باشد که به معنای میزان اهمیت آن صفحه است که عددی بین 0 تا 1 برای آن در نظر گرفته می شود.
  2. برچسب های lastmod ، changefreq و priority برای اطلاعات تکمیلی است و الزامی نمی باشد

ایجاد نقش سایت :

برای ایجاد نقشه سایت که موجب بهینه سازی و افزایش سئو شما می شود ،می توانید از افزونه ها و یا سایت های که برای تولید خودکار نقشه سایت شما وجود دارند استفاده کنید و سپس فایل نقشه سایت را در روت سایت خود آپلود کنید .

بیشتر سیستم های مدیریت محتوا افزونه و پلاگین های برای ایجاد نقشه سایت دارند که در زیر لیستی از این افزونه ها و سیستم های مدیریت محتوا قرار گرفته است .

در صورتی که از سایت Html , … استفاده می کنید که افزونه ای برای سایت نقشه سایت ندارند و یا میخواهید نقشه های سایت دیگر برای سایت خود تهیه کنید مثلا برای سایت های چند زبانه می توانید از سایت های زیر نیز استفاده کنید :

ثبت نقشه سایت در موتور های جستجو

اولا به یاد داشته باشید ثبت نقشه سایت در موتور های جستجو آدرس نقشه سایت را در فایل ربوت تکس ثبت کنید . برای آمورش مطلب “فایل روبات تکست چیست و چگونه ساخته می شود؟” را بخوانید . بعد شما باید نقشه سایت خود را به موتور های جستجو که مهمترین آنها گوگل و بینگ است معرفی و ثبت کنید. برای این کار باید در گوگل وبمستر و بینگ مستر ثبت نام و سایت خود و سپس نقشه آن را ثبت کنید .

در این مقاله باهم در مورد نقشه سایت که یکی از ملاک های ارزیابی سئو و بهینه سازی سایت شما است تا حدودی آشنا شدیم در آینده سعی خواهم کرد افزونه ها ایجاد نقشه سایت برای سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس ، مای بی بی ، جوملا و … را بیشتر توضیح بدم.

منابع : ویکی یدیا ، وبسیما ، xml-sitemaps , support.google